Dlaczego w naszym przedszkolu jest tak wyjątkowo ? 

Pod szumem aktywności i skupienia panuje spokojna cisza, nauczyciele cicho mówią i śpiewają, a dzieci poruszają się po pokoju z komfortową pewnością siebie w każdej chwili.

Jest wiele rzeczy, które przyczyniają się do tego wyjątkowego otoczenia, w tym naturalny wystrój sali, zapach świeżego chleba lub świeżej zupy lub sposób, w jaki nauczyciele poruszają się po sali, wykonując celową pracę.

W naszym przedszkolu istnieje również głębszy poziom społecznego, emocjonalnego i akademickiego uczenia się, który jest wszechobecnym nurtem w codziennym rytmie.

Określane nieraz jako alternatywne lun jako „pod prąd” tylko dlatego, że dzieci u nas nigdy nie wracają do ​​domu, aby opowiedzieć o tym, czego się „nauczyły” – ale z tym CZEGO DOŚWIADCZYŁY. Ta odpowiednia do wieku atmosfera koncentruje się na uczeniu się przez zabawę i modelowaniu nauczycieli. Zamiast tego dzieci opowiadały bajki o pomysłowych zabawach, przedstawieniach kukiełkowych, czasie spędzonym na dworze lub z dumą opowiadały, że pomogły upiec chleb lub pomóc pani w szyciu korali.

Oto cztery unikalne aspekty, które składają się na przedszkole i odróżniają je od niektórych jego bardziej popularnych odpowiedników w edukacji: 
1. Nauka oparta na zabawie
2. Stworzenie przestrzeni dla dzieci na ich własne doświadczenia
3. Wspieranie rozwoju integracji sensorycznej
4. Spędzanie czasu w przyrodzie

1. Nauka oparta na zabawie

Nauka we wczesnym dzieciństwie jest odpowiednia rozwojowo dla dzieci w wieku 3-6 lat. To, co jest najlepsze do nauki w tym wieku, to samodzielna zabawa. Wielu ekspertów w dziedzinie wczesnej edukacji zaleca szybki powrót do odpowiedniego rozwojowego uczenia się przez zabawę we wczesnym dzieciństwie.

To nowozelandzkie badanie, opisane przez The Telegraph, donosi, że „Uczniowie trzymani z dala od formalnej edukacji do wieku siedmiu lat radzą sobie tak samo dobrze, jak poddawani normalnym lekcjom w wieku pięciu lat… ” Harvard Education Letter zgadza się z tym, nazywając trend nauki wczesnego dzieciństwa „opisanymi programami nauczania i krótszymi przerwami” kwestią „poważnej troski”. Zbyt częste intelektualizowanie dzieci zabiera im czas na dzieciństwo, które jest FUNDAMENTEM całego naszego życia.

Naukowcy pytają konkretnie: „Czy dzieci stały się mądrzejsze? Czy mogą nauczyć się rzeczy wcześniej? Jaki wpływ na rozwój dziecka ma współczesna kultura? Zaskakujące odpowiedzi — nie, nie i żadne. Wcześniejsza nauka intelektualna nie tylko nie przyśpiesza rozwoju, jest wręcz szkodliwa dla całokstałtu rozwoju, a przede wszystkim szkodliwa dla rozwoju psychicznego i społecznego! 

Rzeczywistość jest taka, że ​​poprzez zabawę dzieci uczą się wszelkiego rodzaju niezbędnych umiejętności. Samodzielna zabawa wzmacnia rozwój ścieżek neuronowych, doskonali umiejętności społeczne i nawigację rówieśniczą, rozwija dużą i małą motorykę oraz wzmacnia planowanie i koordynację motoryczną. Nie oznacza to jednak, że nauczyciele jedynie ułatwiają środowisko zabawy. Dzieci uważają, że ich dzień jest wypełniony zabawą, ale nauczyciele skupiają się na rozwijaniu umiejętności dzieci, omówionych dalej.

„Badania pokazują większe korzyści z programów opartych na zabawie niż z przedszkoli i przedszkoli o bardziej akademickim ukierunkowaniu” – The Washington Post, styczeń 2015

2. Stworzenie przestrzeni dla dzieci na ich własne doświadczenia

Poprzez kreatywną zabawę, czas na wysłuchane bajki, zajęcia artystyczne i eksplorację na świeżym powietrzu, dzieci faktycznie pracują nad rozwojem języka, podstawową matematyką, pracą z rówieśnikami, umiejętnościami słuchania, wydłużeniem koncentracji uwagi i rozwijaniem pamięci.

Na przykład podczas kreatywnej zabawy, kiedy dzieci bawią się i wyobrażają sobie za pomocą szerokiej gamy naturalnych zabawek i materiałów, rozwijają swoją wyobraźnię, wchodzą w interakcje z rówieśnikami, rozwiązują problemy i wykonują zadania do końca.

Siedząc cicho w kręgu na czas opowieści, porannego wiersza lub przedstawienia kukiełkowego, uczą się recytować i zapamiętywać, słuchać przez dłuższy czas, poszerzać swoje słownictwo i rozumieć dźwięki i znaczenia języka.

Opowieści w przedszkolu są szczególnie ważne w podejściu do nauczania czytania, które rozwija umiejętności rozumienia dziecka przed umiejętnościami fonicznymi.

Słuchanie, rozumienie i wyobrażanie sobie tego, co zostało powiedziane słowem mówionym, jest kluczem do przyszłego czytania ze zrozumieniem, kiedy słowa na stronie muszą wyjść poza przestarzały scenariusz i rozwinąć się w bogactwo w ich umysłach.

Uczniowie spędzają czas na wielu różnych zajęciach artystycznych, w tym modelowaniu woskiem pszczelim, rysowaniu kredką, szyciu i robieniu na drutach. Zajęcia te rozwijają motorykę małą, zdolność do skoncentrowania się na zadaniu przez dłuższy czas, a dzierganie na palcach zachęca do podstaw matematyki, takich jak liczenie i rozumienie wzorów przeplatania.

Nawet czas na przekąskę to czas nauki. Ta aktywność grupowa uczy interakcji społecznych, podążania za kierunkiem i jest wprowadzeniem do niektórych podstaw nauk ścisłych i matematyki związanych z gotowaniem.

 

 

3. Naturalne wspieranie rozwoju integracji sensorycznej – swobodny ruch

W naszym przedszkolu staramy się edukować całe dziecko, w tym zmysły i ich stosunek do ciała i ruchu. Eksperci, obecnie nazywani „integracją sensoryczną”, zaczynają rozumieć, dlaczego umiejętność skutecznego przetwarzania i organizowania wrażeń jest niezbędna do uczenia się, zwłaszcza poprzez przetwarzanie wzrokowe i słuchowe.

Nasze przedszkole pielęgnuje pogłębioną świadomość zmysłów i pracuje nad pogłębieniem niezbędnego rozwoju sensorycznego u małych dzieci.Przede wszystkim dbamy o swobodny ruch i nienarzucony ruch, co obejmuje wyjścia do Puszczy Niepołomickiej, na zielony ogródek przedszkolny, obejmuje spacery na łonie natury, chwiejne budowanie, skakanie po balach, wspinanie się po drzewach i bieganie oraz inne zajęcia.

Zabawa w piasku, błocie, zabawy w deszczu, śniegu, wietrze i słońcu zachęcają do robienia doświadczeń w celu rozwinięcia zmysłów dotyku. Umiejętności dotykowe są wykorzystywane w pomieszczeniach do gotowania, wyrabiania ciasta, rzeźbienia w wosku pszczelim i innych działań artystycznych.

Muzyka i taniec są również bardzo ważnym elementem. Nie używay żadnej elektorniki: magnetofonów, radia itp. Nauczyciele sami śpiewają, poruszają się i zachęcają dzieci do tego samego. I chociaż smak może nie wydawać się zmysłem, który można by pielęgnować, nasze przedszkole są wyjątkowe pod tym względem, że każdy dzień tygodnia stanowi dla dzieci inną, ręcznie robioną, zdrową przekąskę pełną bogatych i (często nowych) tekstur, zapachów i smaków. 

I wszystkie te czynności, w gruncie rzeczy są naturalną dziecięcą zabawą, . Dzieciom nigdy nie mówi się, aby przestały tarzać się po trawie, wspinać na drzewa, tupać w błocie lub zbierać ściółkę i kamienie, ponieważ te czynności są niezbędne do rozwoju integracji sensorycznej. Rozumiemy, że duża różnorodność aktywności sensorycznych jest kluczem do budowania mobilności, zdolności motorycznych, elastyczności, świadomości przestrzennej, zmysłu dotykowego, zmysłów proprioceptywnych i całej integracji sensorycznej. 

 

.

4. Spędzenie czasu w przyrodzie

Chociaż opisaliśmy powyżej już bogactwo sensorycznej zabawy na świeżym powietrzu, czas spędzony w naturze ma również inne niesamowite korzyści dla mózgu, w tym zwiększoną wydajność poznawczą, zmniejszony niepokój, lepsze wyniki testów i wiele więcej.

To dlatego dzieci we wczesnym dzieciństwie bawią się na zewnątrz, w otoczeniu naturalnym a na placu zabaw, przy każdej pogodzie i o każdej porze roku.

Dzieci, które zanurzają się w naturalnym i ciągle zmieniającym się środowisku, mają po prostu więcej możliwości uczenia się nowych rzeczy na nowe sposoby. Przebywanie na świeżym powietrzu zapewnia rozszerzone możliwości fizycznej eksploracji. Inspiracja jest wszędzie w zmianie pór roku i cykli życia, a dzieci rozwijają więź z naturą, gdy zaczynają rozumieć swoje w niej miejsce. Rozwija się też spora dawka ciekawości i szacunku dla przyrody, kładąc podwaliny pod przyszłe badania naukowe.

Jak mówi Richard Louv, autor „Last Child in the Woods”, „Czas w naturze to nie czas wolny; to niezbędna inwestycja w zdrowie naszych dzieci”.

 

.