Zajęcia taneczno ruchowe

W Turkusowym Przedszkolu muzyka i ruch odbywają się przez cały dzień. Jednak codziennie odbywają się zajęcia taneczno ruchowe tak zwane przez nas korowody To  OPOWIEŚĆ RUCHOWA (lub w literaturze angielskiej Ringtime/circletime) to narzędzie pedagogiczne wspierające rozwój małego dzieckaCzas w kręgu to sezonowa, ruchowa „podróż”, która łączy w sobie śpiew i fragmenty wierszy z umiejętnościami motoryki małej i dużej. Krąg zawiera bogaty, obrazowy język, rytmiczny ruch i wyobraźnię, aby zachwycać i wzmacniać rosnące dziecko. Wzmacnia pamięć i świadomość orientacji przestrzennej oraz wzmacnia zdrowy rozwój mózgu.

Żeby zrozumieć czym są korowody, należy pomyśleć o tym czasie w kręgu jak o zabawnej przygodzie, w której uczestniczą dzieci. W czasie korowodów używamy piosenek, poezji, gestów, ruchu, dramatów i gier, aby wyrazić jakąś opowieść.

Korowody powtarzamy to samo koło codziennie przez dwa tygodnie, aż dzieci poznają na pamięć każdą piosenkę i gest, czerpiąc przyjemność z ich opanowania.

  Zajęcia tego rodzaju są przygodą w której dziecięcy świat fantazji łączy się z ruchem, żywym słowem, wyobraźnią i zabawą. Korowód jest codzienną przygodą, w której odbywa się jakaś sezonowa historia, którą przeżywają dzieci

ZACHĘCAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z PONIŻSZYM FILMEM EDUKACYJNYM JAK WYGLĄDA PRZYKŁADOWY KOROWÓD : 

DLACZEGO W NASZYM PRZEDSZKOLU ODBYWAJĄ SIĘ CODZIENNIE ZAJĘCIA RUCHOWO TANECZNE – czyli KOROWODY ? 

Opowieść ruchowa to narzędzie pedagogiczne wspierające rozwój małego dziecka. Dzięki niemu nauczyciel przedszkolny ma możliwość skoncentrowanej pracy w różnych obszarach rozwojowych.

.

1. Tworzenie wewnętrznych obrazów w wyobraźni 

Po pierwsze,  opowieść ruchową – należy zdefiniować ogólnie jako punkt wyjścia. Opowieść ruchowa to tematyczny opis w piosence, wierszu i prozie, któremu towarzyszą gesty i ruchy, które malują obraz tego, co dzieje się w życiu dziecka. Niekoniecznie jest to opowieść z fabułą, ale nie byłoby dobrze mieć mieszankę różnorodnych piosenek i wierszy bez łączącego tematu.

Dzieci potrzebują nici, która powiąże to wszystko w ich wyobraźni. Niezbędne jest uwzględnienie odpowiedniej pracy ludzi w danym sezonie. Opowieść ruchowa zapewnia fizyczne doświadczenie i ćwiczy wyobraźnię w tworzeniu obrazów w wyobraźni  Opowieść ruchowa dostarcza przykładów do zabawy dla dzieci. W naszym wypełnionym mediami świecie dzieci są bombardowane obrazami, które nie są ich własnymi. Przemyślane, piękne ruchy nauczyciela są antidotum na mechaniczne obrazy ruchowe, które dzieci otrzymują z zbyt dużej ilości bajek, filmów i telewizji. Ich własną wyobraźnię pobudza śpiew i wiersz towarzyszący gestowi, a oni muszą stworzyć własne obrazy w swojej wyobraźni. Wzmacnia to i wzbogaca ich zdolność do twórczej zabawy.

2. Naśladowanie 

Dzieci nie są instruowane, jak wykonywać ruchy, ani nawet je wykonywać. Przykład nauczyciela jest po prostu naśladowany z woli dzieci.
Na początku roku opowieści ruchowe trwają może 10 minut. W miarę upływu tygodni i miesięcy czasami rozciąga się do 30 minut. Podobnie jak w przypadku wszystkich aspektów pracy przedszkolnej, musimy przyjrzeć się potrzebom dzieci w określonej grupie, aby wiedzieć, co jest właściwe i potrzebne.  Opowieść ruchowa to codzienna czynność (z wyjątkiem sytuacji, gdy zostanie zastąpiona zabawami kołowymi w piątkowe święta urodzinowe).

 3. Powtarzanie

Piosenki i wiersze można dodawać, a inne usuwać, modyfikując rdzeń, który może trwać nawet przez cały sezon. Powtarzanie jest ważne dla rozwoju neurologicznego i kształtowania nawyków. Powtarzanie przez dni i tygodnie, a także powtarzanie piosenki lub wiersza w ciągu tego samego dnia jest bardzo cenne dla rozwoju małego dziecka. 


Ważne jest, aby mieć otwartą przestrzeń dla ruchu. Musimy mieć miejsce, aby skakać, przeskakiwać, skakać i toczyć się. Te ruchy są ważne dla dzieci w wieku przedszkolnym i powinny być opanowane w zerówce. Krzesła i inne przeszkody muszą zostać usunięte, a idealnie przestrzeń ma dywan lub dywan do czołgania się i toczenia.

4.Obserwacja dziecka 

Przede wszystkim jest to okazja do wnikliwej obserwacji dzieci. W odniesieniu do grupy jako całości możemy zaobserwować, które dzieci są bardziej lub mniej dojrzałe w określonych obszarach. Możemy obserwować dzieci w ruchu i słuchać, jak mówią. Nasza uwaga może nam powiedzieć, kto może skakać i skakać, a kto nie. Widzimy, które dzieci biegają z obiema rękami do góry jak maluch. Widzimy niezdarność i niezręczność, a także skoordynowany, płynny ruch; stąpanie piętami i stąpanie palcami. Kto może naśladować, a kto nie? Jaka jest ich równowaga? Czy zderzają się ze sobą, czy często spadają? Jeśli nasze zajęcia na ringu są zróżnicowane, możemy ocenić potrzeby dzieci. Obiektywna obserwacja daje nam szansę na zrozumienie każdego dziecka i dynamiki grupy.

5. Rozwój zmysłów

Opowieść ruchowa wzmacnia u dzieci rozwój zmysłów-  zwłaszcza zmysłów dotyku, równowagi i ruchu oraz motywacji .

Zmysł dotyku jest ćwiczony w czynnościach dotykających; dotykając się, biorąc się za ręce i dotykając podłogi. Leżenie na podłodze to spotkanie z ziemią, naszą podstawą egzystencji i ważną czynnością. Praca ze zmysłem dotyku pomaga dzieciom poznać granice ich fizycznego ciała. Możemy również pomóc dzieciom z wrażliwością dotykową, stwarzając możliwości bezpiecznych i akceptowalnych sposobów na zmierzenie się ze sobą.

Ćwiczymy zmysł ruchu przez cały czas trwania korowodu, a to daje dzieciom świadomość i kontrolę nad swoim ciałem, gdy poruszają się w przestrzeni. Czasami widzimy dzieci, które mają trudności z utrzymaniem równowagi. Często przewracają się na krzesłach lub mają trudności z huśtawką. Skakanie nawet z niskich wysokości wydaje się im zniechęcające.

Równowagę można ćwiczyć na różne sposoby, w tym stojąc na palcach lub jedną nogę, skacząc, a może chodząc po wąskim moście, jako wyimaginowany most lub prawdziwa deska na dwóch balach. Toczenie jest bardzo dobre dla rozwoju ucha wewnętrznego, organu dla zmysłu równowagi.  Być prosto to osiągnąć równowagę w trzech płaszczyznach przestrzeni; góra/dół, prawo/lewo i przód/tył. Z tymi trzema płaszczyznami przestrzennymi można pracować na co dzień.

6. Pierwotne odruchy.

Opowieść ruchowa może być również dużą pomocą w przezwyciężaniu pierwotnych odruchów. Jest to obszar rozwoju we wczesnym dzieciństwie, w którym musimy stać się bardziej świadomi. Odruchy pierwotne to wzorce ruchu obecne u niemowląt i służące określonym potrzebom rozwojowym. Nie powinni być obecne do końca pierwszego roku. Jeśli pozostają, stają się barierą dla późniejszej nauki.

Odruchy te zwykle zanikają wraz z przechodzeniem dziecka przez kolejne etapy rozwoju ruchu, szczególnie etapy toczenia się, raczkowania (wleczenie brzucha po ziemi) i pełzania (ręce i kolana na ziemi). Coraz więcej dzieci w przedszkolu ma dziś resztki tych pierwotnych odruchów. Sprowadzanie skoncentrowanych, archetypowych etapów rozwoju ruchu w korowodzie na powtarzane, pomysłowe sposoby wspomaga przezwyciężenie tych wzorców. Dzieci mogą stać się wolne w swoim ruchu.

7. Rozwój poznawczy

Poprzez przedstawienie ludzi w pracy (np. opowieść o pracy rolnika, kowala) dzieci doświadczają ruchów i gestów pracowników, których być może nigdy nie zobaczą. Mogą dowiedzieć się, że buty nie pochodzą z pudełek, a warzywa nie rosną w supermarketach. Mogą bawić się w rolnika, rybaka i kowala tylko wtedy, gdy mają przykład.

8. Praca z oddechem

Opowieść ruchowa to okazja do pracy z oddychaniem na różne sposoby. Oddychanie jest rytmem pomiędzy wdechem i wydechem, a ta rytmiczna czynność sama w sobie jest uzdrawianiem. Aktywność rytmiczna ćwiczy i wzmacnia siły dziecka, a tym samym sprzyja rozwojowi ciała fizycznego dziecka, przynosząc zdrowie. Dzieci z astmą lub innymi schorzeniami związanymi z oddychaniem szczególnie odnoszą korzyści z tych rytmów.

Polaryzacja górna i dolna jest bardzo ważna dla małego dziecka. Ruchy skakania, spadania na ziemię i przechodzenia ze stania do siedzenia pomagają dziecku w rozwoju koordynacji i pomagają dziecku stopniowo uświadamiać sobie własne granice.   

W czasie trwania zabawy możemy być głośniej i ciszej, szybciej i wolniej, stojąc i siedząc. Innym szczególnie ważnym „oddechem” jest czas między ruchem a odpoczynkiem. Dzieci potrzebują chwil ciszy i spokoju. Te chwile są rzadkością w naszym współczesnym świecie. Dlatego my szukamy  sposobu na sprowadzenie tych momentów w korowodzie.  Dzieci, które są społecznie niezręczne, mogą zostać uspołecznione poprzez grupowy proces w opowieści ruchowej.

9. Rozwój mowy

Opowieść ruchowa wspiera rozwój mowy. Dzięki temu można wspomóc dziecko w przezwyciężeniu opóźnień w mowie i poszerzyć słownictwo w sposób nieinwazyjny: z naśladowania. Sam ruch jest sposobem na pracę z rozwojem mowy. Skoordynowany ruch prowadzi do mowy artykułowanej. Szczególnie ruch, który obejmuje palce rąk i nóg, może pomóc w rozwijaniu artykulowanych dźwięków mowy. Wiele problemów z mową wiąże się z problemami z ruchem.

10. Ciepło

Ciepło jest chyba najważniejszym elementem pracy w korowodzie. Ciepło jest fizycznym wyrazem aktywności; ciepłe dłonie, ciepłe stopy itp. Nie mówimy o aerobiku, ale to dobry znak, kiedy dzieci ściągają podczas zabawy swetry i długie rękawy. Ciepłe dłonie i zaróżowione policzki mówią nam, że dziecko jest w naturalnej, niewymuszonej aktywnoścu ruchu. Rozwój narządów małego dziecka jest zależny od pracy organizmu cieplnego. Nie ma rozwoju bez ciepła.

literatura nt opowieści ruchowej:
Ayres, Jean, Sensory Integration and the Child especially chapter 2 
Banus, Barbara Sharpe, The Developmental Therapist especially chapter 4
Konig, Karl, The First Three Years of the Child
McAllen, Audrey, The Listening Ear The Development of Speech as a Creative Influence in Education Stern, Francine M., „The Reflex Development in the Infant”, The American Journal of Occupational Therapy, Vol. XXV, No. 3, 155-158